Gözaltına alınan belgeselci Koray Kesik’in arkadaşları: Sebebini bilmiyoruz, bulacakları tek şey belgesel sinema

T24 Haber Merkezi

İzmir’de evine yapılan baskınla gözaltına alınan görüntü yönetmeni ve belgesel sinemacı Koray Kesik’in arkadaşları ile ailesi, dayanışma çağrısında bulundu ve Kesik’in serbest bırakılmasını istedi. 

Görüntü yönetmeni ve belgesel sinemacı Koray Kesik, 3 Mayıs gece saatlerinde İzmir’de kaldığı eve yapılan baskında gözaltına alındı. Hakkındaki suçlamalar hakkında bilgi bulunmayan Kesik’e 24 saat avukatıyla görüşme kısıtlaması getirildi. Kesik’in savunmasına destek olmak üzere MLSA Hukuk Birimi, İzmir’de hazır bulunacağını bildirdi.

Kesik’in arkadaşları ve ailesi, Taksim’de bulunan Karşı Sanat’ta basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, yazar, belgesel sinemacı Ümit Kıvanç, akademisyen ve belgeselci Can Candan, görüntü yönetmeni Mustafa Ünlü, İnsan Hakları Derneği’nden Besna Tosun, Zeynel Yıldırım, yapımcı Ayşe Çetinbaş, yönetmen Çayan Demirel ve pek çok belgeselci, sinemacı, akademisyen, müzisyen katıldı. 

Açıklamayı, Belgesel Sinemacılar Birliği’nin kurucularından Nalan Sakızlı okudu. Arkadaşlarının neden gözaltına alındığının bilinmediğini belirten Sakızlı, “Koray’ın kamerasında, bilgisayarında, hafızasında bulacakları tek şey belgesel sinemadır” dedi. 

Açıklama şöyle:

“Yine bir gece baskını. Bu kez götürülen Koray Kesik. Sebep? Bilmiyoruz. Belgesel alanında, 30 yılı aşkın süredir sayısız önemli belgesele görüntü yönetmeni olarak imzasını atmış, arkadaşımız, dostumuz Koray Kesik, 3 Mayıs’ta bir gece yarısı operasyonuyla gözaltına alındı. 

Onu gözaltına alanlar ne arıyordu bilmiyoruz ama ne bulacaklarını biliyoruz. Koray’ın kamerasında, bilgisayarında, hafızasında bulacakları tek şey belgesel sinemadır. Koray Kesik hepimizin kıymetlisi. Belgesel Sinemacı. Kamerasıyla herkesin görmek istemediğini görebilen, ülkesine ve insanına duyarlı, vicdanlı bir yurttaş. Sanatın, doğanın ve insana dair her güzelliğin hem koruyucusu hem de takipçisi…

Bizler Koray’ın arkadaşları ve meslektaşları olarak, uzun süredir uygulanan baskı, sansür ve yasaklarla, bu ülkenin sanatına ve sanatçısına yapılanları yıkıcı ve kabul edilemez buluyoruz. Koray’ın gözaltına alınmasını, arşivine el konulmasını asla kabul etmiyoruz ve derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Koray, sinemacıdır ve asla yalnız değildir. Bir aradayız ve birlikte olmaya devam edeceğiz. Özgür sinema için dayanışmaya.”

Koray Kesik kimdir?

Koray Kesik, 1971’de Giresun’da doğdu. Kesik kariyerine 1993 yılında VTR Araştırma Yapım Yönetim şirketinde asistan olarak çalışmaya başladı. 2008 yılına kadar çok sayıda belgesel, sözlü tarih, tanıtım filmi ve reklam filmlerinde asistanlık, kameramanlık ve görüntü yönetmenliği yaptı.

2008 yılından itibaren bağımsız olarak, farklı yönetmenlerle belgesel filmlerde görüntü yönetmenliği yapmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir