Trendyol’un kurucularından Demet Mutlu eski eşi Evren Üçok’a açtığı dava için dünyaca ünlü Charles Russel Speechlys hukuk ofisi ile anlaştı

Gökmen Mert KURAL

Türkiye’nin en büyük dijital satışına imza atan iki ünlü çiftin yolu Avrupa mahkemelerine düştü. Türkiye’nin ilk unicorn’larından biri olan, Çinli Alibaba’nın ana hissedar olduğu Trendyol’un kurucuları şimdilerde karşı karşıya geldi. Hem de Ada’da… Trendyol’un kurucusu olan eski CEO ve Demet Mutlu, Trendyol’un diğer kurucusu olan eski Yönetim Kurulu Başkanı Evren Üçok’a karşı önemli bir dava açmıştı. Demet Mutlu aynı zamanda eski eşi olan Üçok’a karşı açtığı dava ise alacak davası olduğu belirtiliyor. Bunun için Demet Mutlu, sadece İngiltere’nin değil, dünyanın da en önemli hukuk finansı konusunda uzman şirketlerinden olan Londra merkezli Charles Russell Speechlys ile anlaştı. Mutlu, eski eşi ve Trendyol’daki hala ortağı olduğu Üçok’a karşı davayı sadece İngiltere’de açmadı, aynı anda Galler Yüksek Adalet Divanı’na da başvurdu. KB-2024-001430 dosya numarasıyla 14 Mayıs’ta açılan davada Mutlu’yu savunacak olan Charles Russell Speechlys, dünyanın en büyük hukuk şirketlerini sıralayan Legal 500 arasında üst sıralarda yer alıyor. Varlık yönetimi, para kaynağı, miras hukuku, aile mülk ve servet paylaşımı, iflas, Özel sermaye, birleşme ve satın almalar, ortak girişimler konusunda uzman olan İngiliz hukuk şirketi, Forterro’nun Partner’s Group’a satışı, Caretech Holdings PLC’nin Amalfi Bidco Limited’e 870,3 milyon sterline satışı gibi işlere de danışmanlık verdi. İngiliz şirketin Singağur’dan Dubai’ye, Avrupa, Asya ve Orta Doğu’daki 12 ofisi bulunuyor.

TRENDYOL’UN YÜZDE 86’SINI ÇİNLİ ALİBABA ALDI

2010’da kurdukları Trendyol’un yüzde 75’ini 2018 yılında Çinli Alibaba’ya 728 milyon dolara devrettiler. Alibaba’nın Trendyol’daki payı şimdilerde yüzde 86 oranına çıkmış durumda. Mutlu ve Evren Üçok, geri kalan büyük hisselerin de sahibi hala. Trendyol’da Demet Mutlu’nun payı yüzde 6.96. Evren Üçok ise yüzde 5.55’lik paya sahip.

PEAK GAMES’İ 1.8 MİLYAR DOLARA SATMIŞLARDI

Demet Mutlu ve eşi Evren Üçok, Türkiye’nin ilk unicorn’u yani milyar dolarlık şirketi Peak Games’in yatırımcılarıydı da. Bu şirket de 2020 yılında ABD’li Zynga’ya 1.8 milyar dolara satıldı. Her iki önemli satışın sonrasında ise Demet Mutlu ve Evren Üçok’un evliliklerinin üstünde kara bulutlar gezmeye başladı. Çift, 2021 yılında sessiz sedasız boşandılar. Hem de anlaşmalı ve tek celsede.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir